Aktualności

Lider pilnie poszukiwany – Jestem wesoły Romek

DSCF0375

W dniach 24 – 27 lipca 2014 roku odbył się pierwszy Blok Szkoleniowy w ramach realizacji zadania współfinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich „Lider pilnie poszukiwany”. Celem pierwszego bloku było zapoznanie ze sobą grupy uczestniczącej w szkoleniu oraz integracja grupy. 

Przed Dworcem Zachodnim w Poznaniu już przed godziną 17.00 oczekiwano na przyjazd autokaru mającego zawieźć grupę na miejsce szkolenia czyli do Hotelu Pietrak w Trzemesznie. W czasie jazdy w autokarze nie było słychać gwaru gdyż nie wszyscy jeszcze mieli okazję się znać wcześniej a mimo to droga minęła bardzo szybko. Po rozkwaterowaniu uczestników zaproszono na kolację po której odbyło się pierwsze spotkanie. Spisano na nim kontrakt jaki grupa zawarła między sobą na czas trwania szkolenia. Zobowiązano się do oceny opinii a nie osoby, do pojedynczych wypowiedzi, punktualnego przychodzenia na zajęcia oraz właściwego zachowania. Po zawarciu kontraktu podzielono rolę i przystąpiono do zabawy „Miasto śpi” . Zabawy i śmiechu było co nie miara a dobre samopoczucie psuł jedynie fakt, że, niestety zwyciężała mafia. Ale może spowodowane to było jeszcze słabą integracją grupy.

Dzień kolejny rozpoczął się od śniadania a po śniadaniu przystąpiono do wykładów z półgodziną przerwą na obiad. Po kolacji nadszedł czas na zabawę – w piątek bawiono się w TriBonda a w sobotę w Milionerów. Dobrym przerywnikiem regenerującym siły były wyprawy na basen i do jakuzzi znajdujących się w hotelu.

W czasie zajęć mających charakter warsztatowy próbowano swoich sił w rozmowach z burmistrzem/ prezydentem miasta na temat pozyskania środków finansowych – każda drużyna musiała wymyślić swój cel, ubrać go w swoje argumenty i próbować przekonać władzę wykonawczą do współfinansowania zadania. I choć burmistrzowie/ prezydenci wywodzili się również z grupy wcale nie było łatwo wpłynąć na ich decyzję. Kolejne z zadań polegało na wyznaczeniu zadań do realizacji dla NGO a następnie w zespołach zastanawiano się jak dany problem rozwiązać. Podzespoły tak poważnie i rzetelnie podeszły do tematu, że powstało pięć praktycznie gotowych rozwiązań do wdrożenia od zaraz. podobnie było z listem do sponsora. I chociaż tutaj dyskusja była bardzo zażarta w podsumowaniu stwierdzono, że oba listy są bliskie ideału i każdy może je wykorzystać zmieniając tylko dane teleadresowe. 

Podsumowując wyjazd uczestnicy chwalili warsztatowy charakter zajęć co dało mozliwość do swobodnego poznania swoich i innych możliwości a także umożliwiło wyrażenie swojego zdania każdemu z uczestników.