Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu nie tylko zajmuje się organizacją czasu wolnego osób z niepełnosprawnościami ale z sukcesami realizuje projekty szkoleniowe.
Zaczęło się od projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego mającego na celu aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Kolejnym zadaniem był „Lider pilnie poszukiwany” mający za zadanie wyszkolenie „lokomotyw” organizacji pozarządowych. Kolejnym podjętym wyzwaniem była organizacja kursu komputerowego w Gnieźnie, Poznaniu, Śremie, Środzie i Wrześni.
Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach każdy posiada już podstawową wiedzę dotyczącą obsługi komputera ale nie jest to prawda. Są osoby, które nie posiadają dostępu do sprzętu, łącza internetowego a chciałyby również potrafić korzystać z dobrodziejstw bycia w sieci. Osoby biorące udział w szkoleniu organizowanym przez WZINR musiały mieć do tego wszystkiego jeszcze orzeczenie o niepełnosprawności. Nabór przebiegał bez problemów i okazało się, że tworzenie tylko jednej grupy w każdym mieście to zdecydowanie za mało. We Wrześni naborem objęto dodatkowo osoby bezrobotne współpracując z PUP w tym mieście. Poziom i tempo nauki dostosowano do możliwości grupy ale zawsze obejmowały one podstawy dotyczące budowy i obsługi komputera, zakładania kont pocztowych oraz społecznościowych oraz posługiwania się internetem w celu złożenia dokumentów, wyszukania interesujących wiadomości czy uzyskania pomocy w rozwiązywaniu problemów. Była też obsługa pakietu biurowego Word. Szkolenie obejmowało 62 godziny szkoleniowe a więc było dosyć intensywne jak na kurs podstawowy.
Każdy, kto miał niedosyt lub nie był uczestnikiem kursu mógł zjawić się w siedzibie Związku aby skorzystać z pomocy informatyka. Pomagał on nie tylko we wgraniu programu, wytłumaczeniu działania ale również pomagał przyswoić wiedzę dotyczącą wykładów na szkoleniu.
Cały czas szkolenia przebiegł błyskawicznie i czas było przystąpić do egzaminu wewnętrznego. Był on o tyle istotny, ze zwycięzcy w poszczególnych grupach otrzymają tablet. Dziś wszystkie grupy są już po egzaminach – wygrały panie i panowie Maria Piotrowska w Poznaniu, Janina Lipczyńska we Wrześni, Lucyna Pomin w Śremie, Kazimiera Bugaj w Środzie oraz Marek Miczyński w Gnieźnie. 22 listopada w Klubie Towarzystwa Osób Niesłyszących TON w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie tabletów tym osobom i wraz z nimi kolejne 7 innych przystąpiło do egzamin e-Citizen organizowanego przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Każdy uczestnik otrzymał też materiały szkoleniowe, certyfikaty i zaświadczenia o ukończeniu kursu.
Cały kurs wspaniale wpisuje się w założenia statutowe Związku ale przede wszystkim zapobiega wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych. Dobrze też, że Związek nie zamyka się tylko na własnych członków ale potrafi wyjść ze swoją ofertą do innych – tak jak w przypadku Wrześni do osób bezrobotnych. Dobrze wybrano wykładowców co uczestnicy kursów podkreślali na zakończenie projektu. Przekazywali oni wiedzę w sposób przystępny, dostosowany do możliwości uczestników a z drugiej strony realizując wytyczone cele. To kolejny zakończony projekt WZINR spełniający wytyczone mu cele: podniesienie kwalifikacji osób niepełnosprawnych, zapobieżenie ich wykluczeniu cyfrowemu, wydobycie ich z izolacji i pokazaniu, że tak naprawdę nie ma różnic przy komputerze – jeśli tylko damy sobie szansę to wszyscy jesteśmy przy nim pełnosprawni.
Projekt był współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.