Kronika

Chodźcie z nami!

7 listopada odbyło się ostatnie spotkanie w ramach realizowanego przez Wielkopolski Związek inwalidów Narządu Ruchu projektu „Aktywny niepełnosprawny”. Zadanie o zapraszającym tytule „Chodźcie do nas” odbyło się w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Owińskach.

I taki też był cel tego zadania – zaproszenie społeczności Powiatu Poznańskiego i pokazania im w jakich warunkach uczą się i bawią uczestnicy Warsztatów. Na początku spotkania podsumowano cały projekt „Aktywny niepełnosprawny”, który obejmował  wizytę na Termach Maltańskich w Poznaniu, Biesiadę na Dziewiczej Górze i zwiedzanie Palmiarni z przewodnikiem. Teraz przyszła kolej na otwarcie i wyjaśnienie trochę tajemniczego dla części ludzi terminu Warsztat Terapii Zajęciowej. Co to jest? Co tam się dzieje? Kto może być uczestnikiem? Na te wszystkie pytania cierpliwie odpowiadała Małgorzata Wołosz, kierownik WTZ w Owińskach. Wytłumaczyła, że uczestnikiem Warsztatu może zostać osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności. Orzeczenie takie (wraz z kwalifikacją do uczestnictwa w WTZ ) wydają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wskazanie do WTZ może zostać uwzględnione przy symbolach przyczyny niepełnosprawności 01-U i 02-P i niezdolności do pracy. Przy znacznym stopniu i zapisem o niezdolności do pracy WTZ mogą zostać przyznane osobie bez względu na symbol przyczyny niepełnosprawności. Uczestnicy mają się nauczyć podczas pobytu wykonywania czynności życia codziennego, przygotować do niego poprzez rozwój niezbędnych umiejętności . Mają także osiągnąć ogólne usprawnienie a także rozwinąć podstawowe i specjalistyczne umiejętności zawodowe umożliwiające im podjęcie zatrudnienia w Zakładzie Aktywności Zawodowej, w spółdzielni socjalnej czy na wolnym rynku pracy. Podstawową formą terapii jest terapia zajęciowa odbywająca się w pracowniach. W Warsztacie w Owińskach jest 6 pracowni: komputerowa, ceramiczna, świec, muzyczna, krawiecka, gospodarstwa domowego i stolarska. Do każdej z pracowni można było wejść, dotknąć niespotykanych na co dzień przedmiotów jak piec do wypalania, maszyny do robienia świec, ksylofon. Na wszystkich zrobił też wrażenie pokój do rehabilitacji z nową lampą do nagrzewania, rolletic, stół do masażu czy też oryginalne wyposażenie pokoju  relaksacyjnego z wielkim łóżkiem wodnym, światłowodami i kącikiem lustrzanym. Chętni mogli pokonać jeszcze jedno piętro ale tutaj niestety nie było już czego podziwiać – tu można było się przekonać jak wielkich nakładów finansowych potrzebuje dach aby uniknąć dalszego pogorszenia stanu budynku. Najciekawsze jednak dopiero nadchodziło – każdy z uczestników spotkania mógł spróbować swoich sił w wybranych pracowniach. Można było wypalić koszyczki ulepione z gliny, wykonać i przyozdobić świecę na świąteczny stół czy wykonać własnoręcznie mydełko w bajecznym kształcie i o cudownym zapachu. Chętnych było więcej niż przygotowanych stanowisk ale dzięki życzliwości terapeutów i uczestników Warsztatu udało się zrobić tak, by każdy mógł wykonać choć jedną rzecz własnoręcznie.

Każde zadanie realizowane w ramach projektu „Aktywny Niepełnosprawny” cieszyło się dużym zainteresowaniem i okazywało się, że można by zupełnie spokojnie stworzyć więcej grup uczestników ale to ostatnie zadanie było szczególnie cenne bo uchylało rąbka tajemnicy co to jest ten tajemniczy Warsztat Terapii Zajęciowej. Zaproszono do siebie i pokazano – tak, jestem osobą z niepełnosprawnością ale umiem robić rzeczy, o których ty, pełnosprawny często nie masz pojęcia. Potrafię się bawić, uczyć i zorganizować takie spotkanie, że nikt nie chce wyjść, każdy chce zostać dłużej. To właśnie było najcenniejsze – złamanie stereotypu, łamanie barier i otwieranie oczu. Pełnosprawnym.

Na zakończenie spotkania została zorganizowana spontaniczna zbiórka na remont, każdy wpłacał tyle ile miał a liczy się w tej chwili każdy grosz. Jeśli i Czytelnicy FILANTROPA chcieliby wesprzeć remont budynku prosimy o wpłatę na konto Związku – 22 1090 1346 0000 0001 1970 2755. Przy tej okazji informuję, że Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu zyskał status Organizacji Pożytku Publicznego i w zeznaniach PIT za 2015 będzie można przekazywać na jego rzecz 1 % podatku.

Zadanie było współfinansowane przez Powiat Poznański.