Wolontariat WZINR

DOBRY WOLONTARIAT

Certyfikat

„Dobry Wolontariat” Ten zaszczytny tytuł otrzymał Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu w Poznaniu.

Wolontariat w Związku istnieje trzy lata. Wychodząc naprzeciw zgłaszanym potrzebą.  Środowisko ludzi z dysfunkcją narządu ruchu jest bardzo aktywne,  często bierze udział w różnych imprezach tj: zabawy, rajdy, pikniki, wyjścia do kina, teatru czy na koncert. Odbywają się również warsztaty plastyczne, turnieje szachowe, gry konkursy i wymiany książek. Spotykamy się na piknikach, basenie, kortach i kawiarni, słowem wszędzie nas pełno. Problem odwieczny jak się tam dostać, kogo poprosić o pomoc. Nasunął pomysł stworzenia wolontariatu. Po rozmowie z kilkoma młodymi ludźmi udało się pozyskać pierwszą trójkę wolontariuszy, potrzeby jednak rosły z dnia na dzień. Po kilku szkoleniach w tym kierunku i uzyskaniu Certyfikatów było już wiadomo jak zorganizować Wolontariat. Kiedy pierwsze ogłoszenie o naborze wolontariuszy do naszego Związku, ukazało się na stronie „Wolontariatu Wielkopolskiego” chętni nieść pomoc telefonowali, pisali emaile. Zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, wypełniali deklaracje. Stykając się na żywo z rzeczywistymi problemami osób niepełnosprawnych ruchowo, nie rzadko rezygnowali wycofując się. Ale wśród kilkunastu zgłoszeń zawsze pojawiały się tak zwane perełki, niosące pomoc niezależnie od trudności napotykane na swej drodze. Wielu z pośród wolontariuszy jest z nami do dziś, pomagając wybranym grupom lub indywidualnym osobą. Po trzech latach ciężkiej pracy, mamy pięćdziesięciu jeden czynnych wolontariuszy. Nie ma ograniczeń wiekowych ,młodzież nieletnia pomaga za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, przekrój wieku to od 11 lat do 72  każdy kto chce czuć się potrzebny może zasilić nasze szeregi. Spotykamy się raz w miesiącu aby wymienić doświadczenia, przekazać sobie uwagi, podzielić się tym co dobre i złe. Nasza siedziba na ul. Kraszewskiego 8a zrobiła się zbyt ciasna i spotkania przeniesione zostały do Centrum Wolontariatu na ul. Bukowską 27/29 w Poznaniu.

Grupa ludzi która tworzy własny wizerunek, poświęcając czas, energię niosąc pomoc o każdej porze. Bez wynagrodzenia, na każdy apel z życzliwym uśmiechem, wstawiają się na prośby potrzebującym.

Na pierwszej Konferencji poświęconej wolontariatowi, pojawił się plakat na którym swój wizerunek przedstawiał nasz wolontariusz. W spocie reklamy społecznej zachęcającym młodych ludzi do niesienia pomocy innym również nasz wolontariusz Paweł Mejza  zaszczytnie  reprezentuje Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu.

W marcu tego roku WRK Wielkopolska wytypował nasz wolontariat do konkursu „DOBRY WOLONTARIAT” ogłoszonego przez Pracownie Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” ul. Bracka 20a, 00-028 Warszawa

Przeszliśmy przez sito weryfikacji, były spotkania, rozmowy oraz analiza działań z wolontariuszami oraz koordynatorem. W czerwcu br. otrzymaliśmy certyfikat „Dobry Wolontariat” Zaszczytne miano możemy nosić przez najbliższe dwa lata.

Mogliśmy pochwalić tych którzy nas wspierają, pomagają, opiekują się osobami chorymi. W naszej grupie mamy już pierwszą parę, Elwirka i Grześ odnaleźli się niosąc pomoc potrzebującym. Pełni wrażliwości i miłości w maju zostali rodzicami Agatki, to pierwsze dzieciątko w naszym wolontariacie. Ich przykład świadczy o tym ile można zyskać niosąc bezinteresowną pomoc. Życie osoby niepełnosprawnej ruchowo w świecie pełnym barier nie jest proste. Zwyczajne czynności takie jak: robienie zakupów, mycie okien, szafek czy lamp, wieszanie prania, odprowadzenie dzieci do szkoły, odrobienie lekcji, wyprowadzanie pupila czy przetarcie podłogi, nie jednokrotnie to prawie przysłowiowy kopiec Kościuszki. Nie wspominając o wizycie u lekarza, turnusie rehabilitacyjnym, czy choćby zwykłym spacerze. Nie sposób wymienić tu wszystkich potrzeb w których wolontariusze są niezastąpieni. Na ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu, przy suto zastawionym stole, po części przygotowanych przez samych wolontariuszy, w doskonałej atmosferze, wszystkim czynnym wolontariuszom zostały wręczone zaświadczenia podpisane przez panią Prezes WZINR Mirosławę Rynowiecką oraz drobne upominki. I choć z częścią wolontariuszy rozstajemy się, innym mówimy do zobaczenia. Na wszystkich nieśmiałych, nie zdecydowanych czekamy.Za wszelką pomoc, wrażliwość na potrzeby, ułomności innych ludzi. Zarząd oraz członkowie Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu serdecznie dziękuje.

WOLONTARIUSZEM MOŻE BYĆ KAŻDY, MOŻESZ BYĆ WŁAŚNIE TY

Grażyna Kiertan-Weiss