Kronika

Czarodziejska Brama

 

            Zajęć dla osób z niepełnosprawnością nigdy za wiele. Dlatego Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu wymyślił i współfinansował projekt „Czarodziejska Brama”.

Pomysł opierał się na organizacji zajęć techniczno- plastycznych dla niepełnosprawnych mieszkańców Gminy Czerwonak nie będących uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dzięki temu Ania, Renata, Ola, Marysia, Łukasz i Tomek wraz ze swoimi opiekunami mogli wziąć udział w pięciu arcyciekawych zajęciach. Na pierwszych z nich ozdabiano świece. Nie zdajemy sobie nawet sprawy jak piękne efekty może przynieść ozdobienie zwykłej, białej świecy przy pomocy kawy, grochu, serwetek czy patyczków. Każda z prac została wykończona a następnie każdy z uczestników mógł sobie ją wziąć do domu na pamiątkę. Drugie zajęcia polegały na stworzeniu z filcu futerałów do telefonów komórkowych. Wbrew pozorom nie było to łatwe zajęcie bo futerał należało wyciąć, zszyć a następnie przyozdobić różnego typu elementami. Czego tam nie było! I cekiny, i zajączki, reniferki i mnóstwo innych ozdób. I choć wybór był bardzo trudny to okazało się, że znów powstały mini dzieła sztuki. Również w wykonaniu opiekunów, którzy z przyjemnością włączyli się do pracy. Trzecie zajęcia polegały na zabawie z gliną. To niesamowicie plastyczny i poddający się woli tworzących materiał. Powstały więc znów ciekawe i oryginalne talerzyki a na koniec ozdabiano kule ze styropianu. Przy ozdabianiu kul  pojawiły się pierwsze elementy Bożego narodzenia. Następne zajęcia to przyozdabianie ramek do zdjęć. A ozdabiać można było piaskiem, kryształkami, muszelkami, drobnym szkłem i jeszcze wieloma innymi elementami. Nic dziwnego, że każda ramka była inna i każda na swój sposób oryginalna. Ostatnie zajęcia zostały przyjęte z prawdziwym żalem może więc właśnie dlatego Kaja przewidziała na nich zrobienie kalendarza adwentowego. Sprawnie powstawały czapka, broda Mikołaja jego oczy, nos i oczywiście kieszonki do słodyczy. Miło było pomyśleć, że choć to jeszcze prawie dwa miesiące do Gwiazdki to na ścianie będzie już wisiał Święty Mikołaj.

Środki publiczne powinny być wydawane ze szczególnym szacunkiem i uwagą na każdą złotówkę. Ten projekt był dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego cieszą więc szczególnie dwa efekty. Pierwszy z nich, że potrafiono ciekawie zorganizować czas wolny dla osób z niepełnosprawnością nie objętych w żaden inny sposób pomocą. Zajęcia pozwoliły zapoznać się uczestnikom z różnego rodzaju materiałami, dotknąć ich, konstruować z nich zupełnie coś nowego. Uczyły jak się posługiwać klejem, nożyczkami, jak pracować i jak pokonywać trudności. Budujące było obserwowanie, jak uczestnicy zajęć ze spotkania na spotkanie pokonują swoje lęki i obawy coraz chętniej uczestnicząc w zajęciach. Żal, że to już koniec nie był udawany a pytania o kolejne zajęcia szczery. Druga istotna sprawa to rzetelne gospodarowanie otrzymanymi środkami. Dzięki temu zadaniem udało się objąć nie tylko 6 wskazanych w projekcie osób ale nawet czasem dodatkowo 6 kolejnych osób. To przykład dobrze wydatkowanych pieniędzy. Za uczestnikami „Czarodziejskiej Bramy” powtórzę – miejmy nadzieję, że już wkrótce kolejne spotkania.

Projekt był współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu.