Kronika

Bal Walentynkowy

W sobotę, 15 lutego 2014 roku restauracja JADALNIA mieszcząca się w Pixelu przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu gościła z okazji Walentynek członków Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu. 

Nie zabrakło kojarzących się ze świętem zakochanych serduszek, ale tym razem najważniejszym symbolem spotkania było jabłko. Nie tylko dlatego, że Polska jest największym w Europie, a trzecim na świecie eksporterem jabłek, ale dlatego, że jabłko jest w uznawane za symbol miłości i płodności, a nawet  pożdądania. To zakazany owoc, którym Ewa kusiła Adama. Podsumowując, gdyby nie Adam i Ewa to nie byłoby Walentynek czyli święta miłości i zakochanych.

Każdy uczestnik walentynkowej imprezy obdarowany został więc jabłuszkiem. W ramach działaności proekologicznej było to torba na zakupy, uformowana na kształt jablka. Chodziło o ograniczenie używania siatek foliowych. Opakowania z tworzyw sztucznych są obecnie olbrzymim problemem. Jak twierdzą ekolodzy, foliowa jednorazówka, z której korzysta się przeciętnie około 20 minut, w naturalnych warunkach rozkłada się od 100 do 400 lat. W ten sposób na wysypiska trafia tysiące ton wyrzuconych  foliowych śmieci, wytwarzających substancje szkodliwe dla atmosfery, wody i gleby.

Członkowie Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu w taki sposób pokazali, że troszczą się o środowisko i  nie tylko Walentynki  pokazali, że kochają przyrodę i swoich bliskich.

Bal Walentynkowy na długo zostanie w pamięci uczestników nie tylko, dlatego, jak zwykle towarzyszyła mu wspaniała zabawa, tańce i pyszne jedzenie. Była też licytacja wyrobów Warsztatu Terapii Zajęciowej z Owińsk. Uszyty w Pracowni Tkacko- Krawieckiej słodki fartuszek z wiosennym motywem- w biedronki, przepiękne świece o ciekawych kształtach i kolorach oraz   milutka w dotyku, polarowa, różowa poduszka w kształcie słonia. Jeden z konkurs polegał na ułożeniu krótkiego czterowerowego wiersza o miłości. Jury miało poważny problem, podobały się wszystkie, ostatecznie postanowiono przyznać dwa pierwsze miejsca, które zajęli Sebastian Mankiewicz ex aequo z  Małgorzatą Wołosz. Kolejny konkurs polegał na rozpoznaniu z tytułu filmu, z którego pochodziły znane piosenki o miłości. Zabrzmiały między innymi melodie z „Love story” , „Uprowadzenia Agaty”, „Jana Serce” itd.  Dogrywka polegała na zatańczeniu z partnerem lub partnerką walca z „Noce i Dni” . To też nie było łatwe zadanie dla jury, wszyscy tańczyli pięknie, ale   ostatecznie pierwsze miejsce zajęła Jagienka Okoń, drugie miejsce Anna Grzybowska, trzecie Pani Danusia, czwarte -Marek Bąk. Później znów powrócono  na parkiet i bawiono się długo ponad wcześniej uzgodnioną godzinę. teraz pozostaje czekać na kolejną imprezę organizowaną przez Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu a będzie to wyjście na Termy Maltańskie.

Zadanie było współfinansowane przez Miasto Poznań.