Pracownie

Sala do relaksacji

Tutaj uczestnicy WTZ mają okazję w nowy, inny sposób przeżywać otaczający ich świat i poznać w ten sposób samych siebie. Prowadzone są tutaj następujące zajęcia:

  • stymulacja polisensoryczna narządów zmysłu (wzroku, słuchu, dotyku, odczuwanie ciepła).  Są tu pobudzane i aktywizowane wszystkie zmysły,
  • zajęcia relaksacyjne, których celem jest redukcja napięcia nerwowego oraz wypoczynek psychiczny i fizyczny.

Sala do relaksacji jest darowizną od zaprzyjaźnionego ośrodka z Holandii. Podczas spotkań w sali panuje specyficzna atmosfera relaksu i odprężenia, która wytworzona jest za pomocą odpowiedniej muzyki, dźwięków, gry świateł oraz innych bodźców. Ma to na celu uaktywnienie i rozwój receptorów uczestników.

Sala ta zapewnia osobom niepełnosprawnym wyciszenie emocjonalne, łagodzenie stresów, relaks, zabawę, a co się z tym wiąże – rozwój. Dzięki tej terapii osoby z niej korzystające na nowo postrzegają świat, bardziej spontanicznie i osobiście. Poznają świat według własnej metody poprzez aktywację zmysłów, na podstawie własnego tempa i własnej decyzji. Poprzez przebywanie w niej mogą oni w spokoju szukać i doświadczać samych siebie jak i otaczającego ich świata. Aby było to możliwe niezbędne jest otoczenie, w którym – w przeciwieństwie do codziennych warunków – zmysły nie są kompleksowo angażowane, lecz można się koncentrować na wybranych bodźcach . Motywacją nie są terapeuci tylko sama sala. Materiał i otoczenie zachęcają, zapewniają wolność doznań, spokój i bezpieczeństwo.