Kronika

Świat Bajek czyli potyczki z uśmiechem

Już po raz dziewiąty Warsztat Terapii Zajęciowej „Pawełek” zaprosił na Festyn Integracyjny do Owińsk swoich przyjaciół. Tym razem na imprezę zatytułowaną „Świat Bajek – Potyczki z Uśmiechem” przyjechali przedstawiciele WTZ przy Stowarzyszeniu na  Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk” z Dopiewca, WTZ  przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk” z Otusza, WTZ „POMOST” z Poznania i WTZ Swarzędz przy Stowarzyszeniu Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka, podopieczni Zakładu Opiekuńczo Leczniczego z  Owińsk, z Domu Pomocy Maltańskiej z Puszczykowa, WTZ Drzązgowo przy Stowarzyszeniu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem”, WTZ Baranowo przy Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Roktar” oraz z kół Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu.

                Każdy, kto tylko przestąpił bramę  WTZ „Pawełek”, jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenosił się w świat bajek. Zadbano o wszystko, ciekawy program artystyczny, pyszne jedzonko, przepiękne stroje i dekoracje. Olbrzymimi oklaskami nagradzano bajkowe drużyny. Aż trudno ocenić, który występ podobał publiczności się bardziej. Przesympatyczne było przedstawienie o „Trzech świnkach”. Miało morał i było bardzo pouczające. Niezwykle interesującym i ambitnym spektaklem okazał się występ mimów. Zadbano tu o każdy szczegół. Widzowie wprost obserwowali artystów z otwartymi ustami doszukując się głównego przesłania, ale i występ gitarowy zrobił olbrzymie wrażenie na publiczności. Niezwykle barwne i ciepłe było przedstawienie o sierotce Marysi i siedmiu krasnoludkach, a występ tańczących dziewcząt z „Pawełka” zachwycił zarówno choreografią, jak i strojami uszytymi w pracowni krawieckiej.  Gospodarze zadbali nie tylko o ducha, ale i o ciało. Grochówka, drożdżówka, kiełbaska i napoje dodały sił biorącym udział w przedstawieniach, a było to nie bez znaczenia, gdyż zbliżał się czas  konkursów pod tajemniczymi tytułami „Sokole Oko”, „Spacer Tarzana”, „Czerwonego Kapturka droga do babci”, „Pan Samochodzik”, „Latający Dywan”, „Panienka z okienka” itd. Szczególnym powodzeniem zarówno występujących, jak i specjalnych gości cieszyły się produkty  pracowni gospodarstwa domowego: chleb ze smalcem i ogórkiem. Wszystko próbowali, jednocześnie bacznie się przyglądając występom i konkursom zaproszeni goście: Starosta poznański – Pan Jan Grabkowski, członek Zarządu Powiatu – Pan Zygmunt Jeżewski, V-ce Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Marek Lis, Pani Dyrektor PCPR-u – Elżbieta Bijaczewska, Prezes Fundacji im. Królowej Polski Św. Jadwigi – Pan Andrzej Markiewicz, Prezes WIFOON-u – Pan Konrad Kołbik, Dyrektor Zakładu Karnego w Koziegłowach – Pan ppłk Paweł Waściński, zastępca wójta Gminy Czerwonak- Pan Eugeniusz Chałupniczak oraz  Radna Gminy Pani Renata Walerych, Pan Jerzy Roch Kowalski- dyrektor SAPO w Czerwonaku, Pan Marcin Bajerowicz z „Filantropa”, ojciec Leszek Gólczyński – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Owińskach, oraz Panie Wanda Wasilewska z Radia Merkury i  Pani Ewa Szpot. Konkursom towarzyszyło sporo emocji. Kto dotarł do namiotu, w którym siedziała księżniczka, mógł wykazać się odwagą. Śmiałkowie dowiadywali się, że w środku woreczka księżniczki są suszone oczy ropuchy, kości krasnoludka, zasuszone glisty i inne niezbyt smaczne „specjały”. Po zasłonięciu oczu należało wylosować coś dla siebie, a następnie  to zjeść.  Na końcu  okazywało się, że próbowane paskudztwa nie tylko nie były niesmaczne, ale nawet pyszne, bo np. kości krasnoludka to były słone paluszki.

W konkursie „Czerwonego Kapturka droga do babci” należało,  w jak najkrótszym czasie pozbierać porozrzucane na trawie zdjęcia zdrowych produktów spożywczych. Nie było to wcale takie proste zadanie, gdyż pomiędzy nimi były wymieszane obrazki przedstawiające także kaloryczne i niezdrowe  przekąski, ale znalazły się osoby, którym udało się wykonać to zadanie bezbłędnie. W konkursie „Sokole oko” należało, jak najdalej rzucić kaloszem prze hula-hop.  I tu znalazło się kilku mistrzów. W konkurencji pod nazwą „Pan Samochodzik” ważna była współpraca. Dwie osoby jednocześnie musiały zrobić slalom z oponą toczoną za pomocą patyka. Konkurencja pod tytułem „Panienka z okienka” polegała natomiast na odgadywaniu logo samochodów, a następnie nazw narzędzi znajdujących się w pudle. Jeszcze wiele innych konkursów dostarczyło zawodnikom radości, okazji do wspaniałej zabawy,  integracji i zacieniania więzi. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęli uczestnicy z WTZ Swarzędz przy Stowarzyszeniu Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka, drugie miejsce przypadło Goślińskiemu Stowarzyszeniu Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych, miejsce trzecie zdobyli podopieczni WTZ „Pomost” z Poznania.

Wspaniałe nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy zabawy. Sponsorami nagród i upominków były Firma Dalpo i Rodan, Gmina Czerwonak, Firma Hardy. Szczególne podziękowania należą się Panu Pawłowi Waścińskiemu za pomoc w organizacji festynu oraz wspieranie codziennej działalności.

Impreza sfinansowana była przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu i Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu.