Kronika

Lutynia – kolejna odsłona

Kiedy zbliża się koniec wakacji to wiadomo, że trzeba się szykować na Piknik w Lutyni. To corocznie organizowana impreza integracyjna osób z niepełnosprawnościami organizowana przez Koło Środa Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu.
Również tego roku tradycji stało się zadość i członkowie wszystkich Kół Związku, a jest ich 6 w całej Wielkopolsce, spotkali się na Pikniku w Lutyni. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Jurek Skrobiszewski – Prezes Koła Środa Wielkopolska. Przywitał wszystkich przybyłych życząc im udanej zabawy. I życzenie się spełniło bo kolejny raz okazało się, że jeśli chodzi o przygotowanie imprez to Kazia Bugaj, Jurek Skrobiszewski i Edziu Biniarz nie mają sobie równych i potrafią wszystko przygotować perfekcyjnie. Zorganizowano 5 konkursów w którym wzięło udział 220 osób! Największym zainteresowaniem cieszył się rzut ringo w którym trzeba było trafić kółkiem na mały dywanik z określoną ilością punktów. Również do rzucania piłeczką do wiaderek była ustawiona spora kolejka. Kolejna konkurencja występuję pod różnymi nazwami – w Lutyni nazwano ją ścieżką życia. Każdy uczestnik miał 5 małych skrawków materiału, który musiał rzucić przed siebie ale tak daleko aby móc na niego przeskoczyć. Zwyciężała ta osobo, która pokonała najdłuższy dystans. Ciekawa była też zabawa polegająca na odbiciu piłeczki pingpongowej o ziemię i złapanie jej w kubek. Następnie wkładało się kolejny kubek w który należało złapać kolejną piłeczkę. Uwierzcie, kiedy wieża liczyła 5 kubków wcale nie było to proste zadanie. W łowieniu ryb dominowali panowie ale okazało się, że miejsce w pierwszej trójce wywalczyła kobieta. Po podsumowaniu wyników każdy z trzech najlepszych uczestników dostał dyplom oraz drobny upominek. Zmagania konkursowe przeplatane były poczęstunkiem oraz zabawą z muzyka na żywo. A wszystko tak pomyślane aby żadna osoba z niepełnosprawnością nie miała kłopotu ze skorzystaniem z atrakcji. We wspaniałej atmosferze bawiono się do godziny 22.00 i jak zawsze trudno było się rozstać. Ale przecież za rok znów spotkamy się w Lutyni!
Cała impreza została zorganizowana bez wsparcia zewnętrznego co pokazuje, że jeżeli jest tylko chęć połączona z doświadczeniem to można zrealizować różne zadania wspierające osoby z niepełnosprawnością. W trakcie Pikniku odbyło się też posiedzenie Zarządu Głównego Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu na którym podsumowano rajd „Powiat Poznański – jak tu pięknie!” współfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Poznaniu, przygotowania do kolejnych imprez związanych z realizacją zadania „Aktywny niepełnosprawny” . Przedstawiono również podjęte działania mające na celu otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej we współpracy z Gminą Czerwonak. Gościem Pikniku był Burmistrz Miasta Środa Wielkopolska Pan Wojciech Ziętkowski.

Błażej Friedrich