Aktualności

Ostatni Zjazd w Trzemesznie

20141116_112831 — kopia

                        Jak podkreślali uczestnicy szkolenia „Lider pilnie poszukiwany” wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Nadszedł czas i zakończenia tego projektu realizowanego przez Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu a współfinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Ale zanim się pożegnano przygotowano liderów do podjęcia kolejnych wyzwań. Na wcześniejszych zjazdach zapoznawano się ze sobą i organizacjami pozarządowymi, uczono autoprezentacji, planowana działań, pisania projektów by na ostatnim zjeździe przypomnieć sobie informacje dotyczące organizacji naszego państwa. Niby to wszystko wiemy ale jak sprawdzić konkretne wiadomości to już z tym gorzej. Zróbmy mały quiz. Ile jest w Polsce województw? W którym roku przyznano kobietom prawa wyborcze? W którym roku odbyły się częściowo wolne wybory w Polsce zaczynające czas III Rzeczpospolitej? Wymień przynajmniej 3 z 5 cech wyborów. Pytania można by mnożyć bo też i temat szeroki ale prowadzący zajęcia Maciej Żołądkowski nie tylko przekazywał suche fakty ale również i ciekawostki. Czy wiecie, że nigdy nie są drukowane karty do głosowania dla 100% uprawnionych? Jeżeli osoba pełnoletnia nie jest ubezwłasnowolniona a jednocześnie nie ma w dowodzie podpisu to jej podpisem jest odcisk palca?

To była niesamowita dawka wiedzy dla wszystkich uczestników a co ważniejsze przekazana w sposób ciekawy i czasem żartobliwy. I choć wykłady pochłaniały wszystkich dogłębnie to i tak gdzieś w podświadomości oczekiwano na podsumowanie zgłoszonych do oceny projektów. Zgodnie z budżetem zadania każda pisząca grupa miała szanse na zdobycie 3000 złotych na realizację swojego wymarzonego celu. Projekty do oceny wpłynęły bardzo różne – było i o nauce robienia sushi, był rajd samochodowy szlakiem kościołów drewnianych, były wycieczki do Uniejowa i Ciechocinka czy też szkolenie dla bezrobotnych.

Generalnie niezależna komisja spoza członków Związku bardzo wysoko oceniła projekty pod względem formalnym. Błędy, które się zdarzały można było łatwo wyeliminować. Z merytoryką zadań oraz budżetami była już troszeczkę trudniejsza sprawa. Zdarzały się wpadki w stylu realizacji zadania przez dwa dni czy błędy przy stworzeniu budżety. Jak jednak podkreślono, wszystkie projekty jako projekty pisane pierwszy raz były dobre. Z części z nich obiecano skorzystać pisząc zadania do realizacji w 2015 roku. Niestety, zwycięzca mógł być tylko jeden. Do ostatniej nocy członkowie komisji oceniali za i przeciw dwóch niewątpliwie najlepszych projektów. Ostatecznie, nad ranem zapadła decyzja, że do realizacji zostaje wskazany projekt „Anioły na koniach” napisany przez grupę uczestników z Owińsk. Początkową radość zburzyła odpowiedzialność za właściwą realizację projektu ale przy pomocy bardziej doświadczonych uczestników Związku zadanie powinno być wykonane tak, jak zostało napisane: na 5+.

To był ostatni zjazd w ramach tego projektu. Trzeba powiedzieć, że uczestnikom zapewniono wspaniałe warunki do nauki – hotel Pietrak Trzemeszno dbał aby spełnić każde życzenie organizatorów a jego baza odnowy biologicznej sprawiała, że każdy mógł skorzystać z jakuzzi, sauny czy basenu. Nie zawiedli również wykładowcy, którzy nie tylko posiadali wiedzę ale potrafili ją przekazać w sposób ciekawy wzbogacając swoje wypowiedzi historiami z życia wziętymi. Ale tym,  co najlepiej świadczy o wymiernych efektach odbytego szkolenia jest aktywne włączenie się ich uczestników w działalność organizacji pozarządowych. Organizacja Imienin Świętego Marcina, tworzenie projektów w ogłaszanych konkursach ofert przez Miasto Poznań pokazują, że to było dobrze zrealizowane zadanie. Powitajmy więc nowych liderów i życzmy im aby ich praca zawsze przynosiła im satysfakcję i radość a z błędy niech nie powodują poczucia porażki ale będą nauką z której wyciągną właściwe wnioski.

 

16/1918/1989/ tajne, bezpośrednie, równe, powszechne, proporcjonalne